3 kroky, ako vybrať poistenie domácnosti

Ak si poistenie dojednávate po prvýkrát, možno aj v časovom strese kvôli vybavovaniu hypotéky a následnej vinkulácii, ste na správnej adrese. Fair and friendly prístup u nás v Colonnade vám ľahko pomôže zorientovať sa vo vodách poistenia vášho majetku.   

10.11.2022

Krok 1: poistenie domácnosti verzus poistenie bytu a domu. Čo vlastne potrebujem? 

Poistením nehnuteľnosti (teda domu, bytu alebo chaty) chránite budovu, ktorú vlastníte, spolu aj s jej stavebnými súčasťami. Toto je typ poistenia, ktorý od vás v prípade čerpania hypoúveru požadujú banky. Poistením domácnosti zasa naopak chránite všetko, čo vaše bývanie obsahuje – všetok váš hnuteľný majetok. Skrátka, ak by ste Váš dom či byt obrátili naruby, poistením domácnosti kryjeme všetko, čo by z neho „vypadlo“. Pre komplexnú, celkovú ochranu vášho majetku odporúčame uzavrieť aj jeden, aj druhý typ poistenia. U nás to zvládnete aj online, dokonca aj na jednej zmluve. 

Krok 2: už som si vybral typ poistenia. Na čo si mám dať pozor? 

Dôležitými premennými sú vybrané riziká, ktoré si chcete poistiť. Pri našom poistení VIVA máte automaticky poistené základné riziká (vo všetkých balíkoch). Medzi nimi nájdete oheň, výbuch, blesk, pád predmetov, víchricu, krupobitie, zosuv pôdy, sneh a mráz, zemetrasenie, náraz vozidla a únik vody. V závislosti od šírky balíčka môžete mať kryté aj skrat, akékoľvek náhodné rozbitie skla, zatečenie vody a vandalizmus.  

Ďalej si môžete vybrať aj z voliteľných rizík, medzi ktorými nájdete povodeň či záplavu, krádež vlámaním, lúpež a našu novinku Happy Hypo, ktorá vám v prípade nepredvídateľných udalostí môže pomôcť s hradením Vašej hypotéky.  

Nezabudnite tiež na možnosť dopoistiť si rozšírené asistenčné služby, zodpovednosti za škodu alebo iné typy pripoistení. Dajte si pozor tiež na limity jednotlivých poistných plnení. Podrobnosti nájdete v poistných podmienkach. 

A – veľmi dôležitým krokom je stanovenie správnej poistnej sumy. 

Krok 3: Akú poistnú sumu mám zvoliť? 

V rámci uzatvárania poistenia je potrebné určiť hodnotu, na ktorú svoju domácnosť poistíte. Ide o sumu, za ktorú by ste si mohli pri poistnej udalosti (v rámci dojednaných rizík) znovu zakúpiť jednotlivé položky v domácnosti – a to v rovnakom štandarde ako pred škodou. 

Spočítajte teda svoje zariadenie domácnosti, teda veci, ktoré by Vám „vypadli“ z bytu, ak by ste ho otočili naopak. Podstatné však nie je, koľko stáli tieto veci, keď ste si ich kúpili – ale za koľko by ste ich vedeli zohnať dnes, pokiaľ by Vám ich vytopili susedia, poškodil požiar či zničil zosuv pôdy.  

 A čo ďalej? 

Ak ste si to všetko premysleli, navštívte našu online kalkulačku a skúste si prejsť procesom dojednania. Uvidíte nielen prehľad o tom, čo budete mať poistené, ale aj koľko to bude stáť. Na výber máte až z troch balíčkov krytia a mnoho ďalších pripoistení – a ak by ste mali otázky, tak nás neváhajte kontaktovať