Povinné doklady v aute: Čo musíte mať vždy so sebou?

Určite viete, že vodič musí mať pri sebe v aute platné doklady. Máte všetky povinné doklady v aute? Prečítajte si aktuálne informácie.

25.3.2024

Počas jazdy autom sa môže kadečo skomplikovať, avšak byť pripravený na vodičskú kontrolu by ste mali byť vždy. V tomto článku prinášame prehľad povinných dokladov, ktoré by ste mali mať pri sebe v aute. 

Cestovanie autom je pre väčšinu ľudí najpohodlnejšie. Každý deň si za volant sadá mnoho z vás, či už kvôli práci, škole alebo plánovaným výletom. Určite viete alebo ste minimálne počuli, že podľa zákona č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov vodič musí mať pri sebe platné doklady. Viete, ktoré to sú?

Vodičský preukaz

Bez vodičského preukazu s príslušnou kategóriou pre dané vozidlo nemôžete legálne šoférovať. Nezabúdajte si kontrolovať platnosť a v prípade potreby si vodičák včas predĺžiť. Tiež si skontrolujte, v akej skupine je vozidlo, ktoré plánujete šoférovať, pretože jazdu môžete vykonávať iba na takom aute, ktoré patrí do skupiny prislúchajúcej vášmu vodičskému oprávneniu. 

Osvedčenie o evidencii vozidla (malý technický preukaz)

Tento doklad má formu kartičky a veľkostne ho môžeme prirovnať k samotnému vodičskému preukazu. Obsahuje dôležité informácie o vozidle, ako je evidenčné číslo, VIN kód, typ a farba. V prípade straty alebo poškodenia je potrebné požiadať o nový na dopravnom inšpektoráte.

Technické osvedčenie vozidla (veľký technický preukaz)

V tomto dokumente o veľkosti A4 nájdete podrobné technické údaje o vozidle, ako sú napríklad údaje o motore, prevodovke a emisiách. Nie je nutné ho mať pri sebe. Tento dokument je úradný, preto je v poriadku, ak ho máte odložený doma, avšak je vždy potrebný pri technickej a emisnej kontrole.

Doklad o povinnom zmluvnom poistení (PZP) – zelená karta

PZP je zo zákona povinné pre každé motorové vozidlo. Doklad o poistení slúži ako preukaz o tom, že máte uzatvorené povinné zmluvné poistenie a v prípade dopravnej nehody budete krytý. 

Doklady o absolvovaní technickej a emisnej kontroly

Tieto doklady potvrdzujú, že vaše vozidlo spĺňa všetky bezpečnostné a emisné normy. Platnosť týchto dokladov je obmedzená, preto je dôležité ich včas obnovovať a priebežne sledovať, aby sa nestalo, že by ste niektorý z dokumentov mali „po záruke“.

Prečo je dôležité mať pri sebe všetky doklady?

  • Vyhnete sa pokute od policajtov.
  • V prípade dopravnej nehody budete môcť preukázať svoje oprávnenie na vedenie vozidla a poistenie, ktoré môže pomôcť v nečakaných chvíľach.
  • Pri kúpe alebo predaji vozidla ich budete potrebovať všetky.

Ako udržiavať doklady aktuálne?

  • Pravidelne si kontrolujte platnosť dokladov.
  • V prípade potreby si včas vybavte nové doklady.
  • Dbajte na to, aby boli doklady v dobrom stave.

Pokuta kvôli chýbajúcim dokladom

Ak sa pýtate, aká je pokuta za zabudnuté doklady od auta, možno ste nečakali, ale pre chýbajúci technický preukaz sa môže vyšplhať až na 100 €. Policajná hliadka vám v prípade, že jazdíte bez platných dokladov môže vystaviť na mieste pokutu do 30 € a v správnom konaní až do 100 €. 

Čo však môže byť ešte horšie, je jazda autom bez vodičského oprávnenia. Ohroziť môžete nielen seba, ale aj ostatných vodičov a chodcov. V takýchto prípadoch vám hrozí pokuta od 300 € do 1 300 € a zákaz absolvovať autoškolu či inú činnosť spojenú s jazdením v aute od 1 až do 5 rokov. 

Poistenie GAP

V prípade, že chcete chrániť auto a s tým spojené vaše financie ešte viac, siahnite po poistení GAP od Colonnade, ktoré pokryje medzeru medzi kúpnou cenou vozidla a tým, čo vám v prípade totálnej škody na aute uhradí havarijné poistenie. To znamená, že ak si kúpite vozidlo, ktoré s určitosťou časom stráca na hodnote, v prípade poistnej udalosti môžete zabezpečiť poistné plnenie až do výšky obstarávacej ceny (za ktorú ste auto kupovali) vášho vozidla. Prečítajte si, čo je to gap poistenie.