Ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Poradíme, ako si vybrať

Výber správneho cestovného poistenia je dôležitým faktorom pre každého cestovateľa alebo dovolenkára.

17.5.2023

Existuje mnoho faktorov, ktoré ovplyvňujú kvalitu a vhodnosť cestovného poistenia pre konkrétnu osobu alebo situáciu.

V tomto článku sa pozrieme na niektoré z týchto faktorov a dáme vám tipy na to, čo si treba všímať pri výbere cestovného poistenia.

Od čoho závisí kvalita cestovného poistenia?

Rozsah krytia

Rozsah krytia cestovného poistenia závisí od typu poistenia. Poistenie môže kryť straty spôsobené zdravotnými problémami, stratu batožiny, storno zájazdu, zodpovednosť za škodu, atď. Je dôležité zvoliť poistenie, ktoré kryje vaše potreby a teda zohľadňuje to, čo sa chystáte na dovolenke zažiť alebo ako sa do destinácie dostanete.

Cena 

Cena cestovného poistenia závisí na mnohých faktoroch, ako sú dĺžka pobytu, cieľová krajina, vek, typ poistenia, limit poistného krytia a podobne. Môžete zvoliť základné cestovné poistenie alebo pridať viacero doplnkových služieb. Je potrebné zvážiť, rozsah krytia pokrýva tie riziká, ktoré na dovolenke hrozia a v neposlednom rade či cena zodpovedá rozsahu krytia. 

Vyklikajte si cestovné poistenie podľa vašich potrieb a zistite koľko stojí cez našu online kalkulačku tu

Dostupnosť

Je dôležité, aby ste si vybrali cestovné poistenie, ktoré je dostupné v krajine, kam cestujete. To znamená že poisťovňa musí ponúkať asistenčné služby vo vašom jazyku priamo v krajine v ktorej sa práve nachádzate.

Kvalita poskytovateľa

Kvalita cestovného poistenia závisí aj od kvality poskytovateľa poistenia. Môžete si vybrať od renomovaných medzinárodných firiem až po špecialistov na cestovné poistenie. Je dôležité overiť si povesť poskytovateľa a jeho skúsenosti.

Na čo si dávať pozor pri výbere cestovného poistenia?

Rizikové faktory 

Pred kúpou cestovného poistenia by ste si mali uvedomiť rizikové faktory cesty. Ak cestujete do oblastí, kde je zvýšené riziko ochorenia alebo kde dochádza k častým krádežiam, je potrebné zvoliť poistenie, ktoré kryje tieto riziká. Je rozdiel či cestujete na dovolenku autom, letecky, alebo iným dopravným prostriedkom. Najmä pri leteckých zájazdoch, dochádza často k meškaniu letu, resp. k strate alebo omeškaniu batožiny pri prestupe na letiskách. Tieto nepríjemnosti sú spojené s dodatočnými nákladmi, ktoré Vám správne zvolené cestovné poistenie vie nahradiť.

Na druhej strane, je zbytočné platiť za toto poistenie, pokiaľ idete na dovolenku autom. Ďalším rizikovým faktorom sú aktivity, ktoré chcete počas dovolenky zažiť. Chystáte sa potápať, alebo podávať horolezecké výkony? Poisťovne majú rôzny výklad tzv. rizikových športov. Spýtajte sa vo vašej poisťovni, ako sú kryté takéto športové aktivity vo vašej poistke.

Typ poistenia 

Existuje viacero typov cestovného poistenia, od základného až po doplnkové služby určeného na konkrétnu dovolenku. Ak cestujete viac ako trikrát do roka do zahraničia, väčšinou sa Vám už oplatí zvážiť celoročné cestovné poistenie, ktoré môže zahŕňať nielen Vás, ale aj členov Vašej rodiny.

Čo zahŕňa cestovné poistenie? 

Rozsah poistného krytia závisí od zvoleného balíka - Silver, Gold alebo Platinum. Základný balík Silver obsahuje poistenie liečebných nákladov, asistenčné služby, úrazové poistenie, poistenie batožiny a poistenie zodpovednosti za škodu. Balík Gold zahŕňa aj poistenie skrátenia a zrušenia cesty či poistenie lúpeže a krádeže finančnej hotovosti. 

V prípade, že počas dovolenky v zahraničí chcete mať chránený váš dom, balík Platinum obsahuje tiež poistenie domácnosti. 

Keďže každá krajina a každý cestujúci má svoje požiadavky, k základnému poisteniu si môžete pridať ďalšie riziká a vytvoriť tak poistenie šité na mieru vašim potrebám. 

Čo v prípade ak musíte zájazd zrušiť? 

Samostatnou kapitolou je poistenie storno zájazdu. Niektoré poistenia pokrývajú poistenie storno cesty v prípade, že cestujúci musí zrušiť svoju cestu z dôvodu nečakaných zdravotných alebo rodinných problémov, napr. úmrtie v rodine, strata zamestnania alebo iné. Je dôležité si overiť, aké sú podmienky pre storno cesty, aby ste si boli istí, že sú kryté vaše potreby. V každom prípade odporúčame nenechávať toto poistenie na poslednú chvíľu, keďže poisťovňa môže uzavretie takéhoto poistenia odmietnuť, pokiaľ sa ho rozhodnete dojednať na týždeň pred začiatkom dovolenky.