Ako vybaviť cestovný pas bez zbytočného stresu

Plánujete cestovať do zahraničia a nemáte platný cestovný pas? Prečítajte si, ako prebieha vybavenie cestovného pasu.

13.3.2024

V rámci Európskej únie je cestovanie o čosi jednoduchšie, ako to bývalo kedysi. Vďaka Schengenskému priestoru je možné vycestovať iba s občianskym preukazom takmer všade, no napriek tomu existujú výnimky, kde je potrebné mať cestovný pas. Ako si ho jednoducho a bez stresu vybaviť, sa dozviete v článku. 

Potrebné doklady pre vybavenie cestovného pasu

Pred tým, ako sa vyberiete na úrad, uistite sa, že máte so sebou všetky potrebné dokumenty: 

  • občiansky preukaz, ak nie ste držiteľom ID dokladu, predložte rodný list alebo potvrdenie o štátnom občianstve SR,
  • matričný doklad, ak došlo k matričnej udalosti,
  • starý cestovný pas, ak nejaký vlastníte, 
  • správny poplatok (kolok).

Fotografiu už nie je potrebné priniesť so sebou. Nasnímajú a vyhotovia vám ju pracovníci pri podaní žiadosti. 

Ako urýchliť celý proces

Vybaviť si cestovný pas trvá istú dobu, avšak existujú možnosti urýchlenia vybavovacieho procesu. Štandardne bez urýchlenia bude váš cestovný pas vydaný do 30 dní od podania žiadosti, ak ho však potrebujete skôr, o vydanie pasu môžete žiadať expresne s vydaním do 2 pracovných dní.

Koľko stojí cestovný pas a aká je jeho platnosť? 

Cena za vydanie pasu sa líši od rýchlosti zhotovenia a vekovej kategórie žiadateľa. Ak vás zaujíma konkrétna cena pre vašu vekovú skupinu, o správnych poplatkoch sa dočítate na stránke ministerstva vnútra.

Čo sa týka platnosti, cestovný pas pre osoby vo veku 16 a viac je platný 10 rokov, pre osoby mladšie ako 16 je platný 5 rokov a pre deti do 6 rokov má platnosť 2 roky. V prípade, že chcete pas vybaviť vášmu dieťaťu mladšiemu ako 15 rokov, je potrebné, aby ste sa na okresné riaditeľstvo Policajného zboru SR dostavili spolu s ním. Od 15 rokov je postačujúci písomný súhlas zákonného zástupcu.

Pokuta za neplatný cestovný pas

Cestovný doklad je neplatný v prípade, že uplynula doba platnosti, resp. ak je poškodený natoľko, že ním nie je možné preukázať totožnosť daného občana. Neplatný pas je potrebné odovzdať orgánu, ktorý ho vydal a teda, odniesť ho na ktorékoľvek okresné riaditeľstvo Policajného zboru SR. Ponechať si neplatný pas je možné iba vzedy, ak je v ňom udelené platné vízum iného štátu. 

Vycestovanie s neplatným pasom môže mať vážne následky, vrátane uloženia pokuty. Presné dôsledky sa líšia vzhľadom na pravidlá krajiny, z ktorej cestujete, a do ktorej plánujete pricestovať. Okrem pokuty môžete tiež čeliť ďalším problémom, ako je oneskorený let, nemožnosť vstupu do krajiny alebo zadržanie na hraniciach. 

Naše tipy na rýchlejšie vybavenie pasu:

  • online registrácia: o termín podania žiadosti môžete zažiadať aj online a nestrácať čas zbytočným čakaním na polícii,
  • vyhnite sa rušným časom,
  • pripravte si všetky potrebné dokumenty vopred.

Nezabudnite na cestovné poistenie

Ak už máte váš pas vybavený a cestu premyslenú, je čas myslieť na ďalší dôležitý krok, ktorým je cestovné poistenie. Krátkodobé cestovné poistenie kryje neočakávané udalosti spojené s cestovaním mimo územia Slovenskej republiky. V základnom balíčku Silver sú kryté – liečebné náklady, asistenčné služby, úrazové poistenie, poistenie batožiny a poistenie zodpovednosti za škodu. V prípade Gold a Platinum je okrem spomenutého krytá tiež krádež finančnej hotovosti, zrušenie cesty a poistenie domácnosti počas cesty. Prečítajte si, ako si vybrať cestovné poistenie.