Ak plánujete kúpu nehnuteľnosti, banka vás môže prekvapiť slovom vinkulácia

Vinkuláciou poistenia sa zaviažeme, že poistné plnenie bude poukázané na účet tretej osoby. V našom prípade to znamená banke, čo potvrdíme vinkulačným tlačivom.

Tri kroky k vinkulácii

Poistite si nehnuteľnosť

ktorú vlastníte, alebo ktorú práve kupujete

Požiadajte Vašu poisťovňu

o vinkuláciu, na ktoré vám bude treba vinkulačné tlačivo z banky

A je hotovo

Na základe Vašej žiadosti Vám poisťovňa vinkuláciu potvrdí

 • Prečo banka vyžaduje vinkuláciu?

  Pri hypotékach banka automaticky požaduje vinkuláciu  poistného plnenia.

  Ak banka klientovi schváli úver, klient si musí dať poistiť založenú nehnuteľnosť proti živelným udalostiam a musí poistné plnenenie vinkulovať v prospech banky.

  To znamená, ak by došlo k nečakanému zničeniu založenej nehnuteľnosti, poistné plnenie bude zaslané banke, a nie klientovi. Banky sa tak chránia pred poškodením založenej nehnuteľnosti. Vinkulovaná suma musí byť minimálne vo výške poskytnutého úveru.

 • Ako prebieha potvrdenie vinkulácie?

  Použili ste na kúpu nového domu alebo bytu hypoúver? V tomto prípade má banka na základe potvrdenej vinkulácie nárok na poistné plnenie.

  Vinkuláciu môžeme potvrdiť viacerými spôsobmi. Ak máte zmluvu uzatvorenú pomocou sprostredkovateľa, neváhajte sa obrátiť priamo na neho. 

  Radi vám však pomôžeme aj osobne v našich pracoviskách v Bratislave a v Košiciach. Po telefonickej dohode môžete navštíviť aj naše pracoviská v Nitre alebo Banskej Bystrici. 

  Rovnako môžete využiť elektronickú komunikáciu a poslať nám vinkuláciu e-mailom na vinkulacia@colonnade.sk.

  Pokiaľ chcete využiť zaslanie vinkulácie na potvrdenie poštou, zásielku môžete adresovať na sídlo pobočky v Košiciach.

 • Ako to v realite vyzerá?

  Pán Peter mal veľký sen vlastniť dom pre svoju rodinu. Donedávna totiž žili v prenajatom byte bez balkóna v Spišskej Novej Vsi. Banka mu však odmietla poskytnúť úver bez vinkulácie poistenia nehnuteľnosti. So všetkými otázkami sa Petrovi pomohlo a tiež mu boli poskytnuté potrebné informácie k úspešnému vybaveniu úveru na jeho vysnívaný dom. Okrem financií na stavbu získal dodatočný pocit istoty, že jeho investícia do nehnuteľnosti je krytá.

 • Splatil som úver, čo ďalej?

  V prípade splatenia úveru banka vydá klientovi devinkuláciu, teda súhlas so zrušením vinkulácie poistného plnenia. Toto tlačivo je potrebné odovzdať poisťovni, ktorá následne zruší vinkuláciu a poistné plnenie už nebude vinkulované v prospech banky.

Uzatvorte si poistenie v Colonnade

Užívajte si každý deň s vedomím, že ste Vy aj vaša rodina chránení.