Jarné rekonštrukcie, pri ktorých treba myslieť na poistenie

Aj keď jarné slniečko je zatiaľ u nás len striedavo-oblačno, mnohých z nás už ťahá do záhrad.

14.4.2021

Aj keď jarné slniečko je zatiaľ u nás len striedavo-oblačno, mnohých z nás už ťahá do záhrad. Jar je totiž ideálnym obdobím, počas ktorého montujeme rôzne terasy, pergoly, prístrešky, staviame zimné záhrady, alebo sa rozhodneme, že je ideálny čas na miernu rekonštrukciu, zateplenie, meníme okná alebo rozširujeme svoje obydlie rôznymi prístavbami.

Mám poistený dom. Ale čo môj nový altánok?

Ak ste práve toto obdobie využili na stavbu nových prístreškov, alebo napríklad aj pevne zapustených bazénov, vedzte, že v rámci nášho poistenia vedľajších budov sú chránené aj tie. Za vedľajšie budovy považujeme najmä garáž či garážové stojisko, altánok, vonkajšiu saunu, bazén zabudovaný do zeme, vonkajšiu vírivú vaňu, prístrešky, ba dokonca aj pergoly. Pokiaľ ste fanúšikom zimných záhrad, potešíme vás – kryjeme aj ich presklenie v prípade pripoistenia Sklo na tzv. All risk.

Pozitívnou správou pre vás je určite to, že vedľajšie stavby kryjeme automaticky, a to do 25 % z poistnej sumy. Klient si ich tak nemusí pripoisťovať samostatne – stačí myslieť na to, že sa takto hodnota majetku zvýšila, a preto je dobré aktualizovať poistnú sumu.

Dokončil som rekonštrukciu, poistná zmluva mi však končí až neskôr. Čo mám robiť?

V prípade rekonštrukcie je scenár podobný ako pri vedľajších stavbách – určite je v prípade novej prístavby či väčšej rekonštrukcie potrebné pozrieť sa na poistnú sumu samotnej budovy, a prípadne ju aktualizovať – čo znamená navýšiť ju o hodnotu rekonštrukcie. Nemusíte čakať do výročného dňa vašej zmluvy, upraviť poistnú sumu dokážeme dodatkom, a to k aktuálnemu dátumu. Stačí, ak sa pri tom obrátite na nás, alebo svojho sprostredkovateľa poistenia.

Čo ak ma vykradli?

Človek nikdy nemôže byť dostatočne ostražitý – šikovní zlodeji si svoje cestičky nájdu vždy. Pokiaľ sa to, bohužiaľ, stane počas rekonštrukcie, Colonnade vás podrží aj v tomto prípade. Kryjeme aj stavebné súčasti, stavebný materiál a stavebné mechanizmy, takže ak máte nejaký stavebný materiál či tovar ešte nenamontovaný (napríklad poukladané dosky či nové okná) a mali ste ho zabezpečený (min. 150 cm plotom a uzamknutou bránou), do limitu 5 % kryjeme aj tieto veci umiestnené vonku, pokiaľ ste pri zistení škody kontaktovali aj políciu.

Aj po rekonštrukcii sa však môže stať hocičo. Preto sme sa rozhodli pokryť škody aj na veciach na záhrade. Máte detičky a radi sa na dvore hrajú na detskom hrade či trampolíne? Pokiaľ si tu nechávate záhradný nábytok, gril alebo hoci aj kosačku, kryjeme ich na tzv. dynamické riziká v základnom poistení v balíkoch Gold aj Silver. K tomu ich chránime, podobne ako stavebné súčasti, aj pred krádežou s prekonaním prekážky, a to konkrétne so zabezpečením min. 150 cm plotom, zamknutou bránou a, samozrejme, za predpokladu, že bola privolaná polícia.

Okrem zlodejov nás môžu zaskočiť aj vandali

Ako sa hovorí, čert nikdy nespí. Preto pri poistení budov v rámci vandalizmu kryjeme aj poškodenia od sprejerov a poškodenie vonkajšej fasády a zateplenia domu od zvierat a hmyzu. Čo však rozumieme pod vandalizmom?

Vandalizmus je úmyselné poškodenie, zničenie veci inými osobami než sú členovia domácnosti alebo blízke osoby. Vandalizmus spôsobený osobami musí byť vždy hlásený polícii.