Ako mať pripravenú záhradu v zime?

Príchod zimy pre záhradkárov znamená jediné: je čas premýšľať nad tým, ako pripraviť záhradu na obdobie mrazov a snehu.

27.11.2023

Príchod zimy pre záhradkárov znamená jediné: je čas premýšľať nad tým, ako pripraviť záhradu na obdobie mrazov a snehu. Správna starostlivosť pred a počas zimy môže nielen udržať vaše rastliny zelené a kvitnúce, ale aj chrániť váš majetok pred nepredvídateľnými udalosťami.

Ako zabezpečiť záhradu pred nepriaznivým počasím ako krúpy, sneh a mráz vám prezradíme v tomto článku.

Ochrana stromov a kríkov počas zimy

Niektoré stromy a kríky nie sú také odolné, ako sa na prvý pohľad môže zdať, najmä, ak sa vyskytne snehová búrka alebo ľadový dážď. Dôležité je pravidelne odstraňovať sneh a ľad z konárov, aby sa znížilo riziko preťaženia a následného poškodenia a pádu. Najžiadanejším opatrením pred príchodom zimy je natieranie kmeňov vápennou reflexnou farbou, ktorá likviduje škodcov, a zároveň dezinfikuje a chráni pred nepriaznivým počasím. Málokto si však uvedomuje, že aj opadané listy pod stromami sú veľkým zdrojom infekcie, preto je nutné lístie odhrabať čo najďalej od stromu.

Začínajúce zimné obdobie je vhodné aj na orezanie krov a stromov, čím sa dokonale zbavíte chorých či napadnutých konárov.

Údržba záhradného jazierka v zime

Ak jazierka pred zimou nebudú dobre zazimované, môžu vzniknúť škody, ktoré nebude jednoduché odstrániť. Dôkladne vyčistite vodu a okolité časti. Do jazierka vložte bublinkové čerpadlo, ktoré udržuje kruhový pohyb vody, vďaka ktorému je nižšia šanca, že zamrzne. Ak nemáte čerpadlo, udržujte teplotu vody nad hladinou mrznutia  pomocou elektrického ohrievača. 

V prípade, že vaše jazierko skrášľuje fontána, nezabudnite ju odpojiť a odložiť. Následne už iba nainštalujte ochranný obal, ktorý ju bude chrániť pred snehom a ľadovou búrkou.

Predzáhradka tiež potrebuje vašu pozornosť

Nezabudnite ani na vlastnú predzáhradku. Zistite, či máte chodníky správne osvetlené s odolným povrchom, ktorý zaručí vašu bezpečnosť a eliminuje riziko šmyknutia a pádov.

Predná záhradka je často vyzdobená rôznymi kvetmi, kríkmi, štrkom a inými oku lahodiacimi doplnkami, ktoré skrášľujú naše príbytky. Je potrebné prekryť časti, ktoré chcete ochrániť igelitom alebo čečinou.

Ak ste aj počas zimného obdobia aktívnym záhradkárom, myslite na zvýšené riziko úrazovosti. Záhradkárčenie v zime je nádhernou aktivitou, ktorá vám umožní užiť si krásne scenérie zimnej prírody a udržiavať vašu záhradu v dobrej kondícii. Nesmiete však zabudnúť na bezpečnosť a zdravie, o ktoré sa postará poistenie úrazu OMNIA, aby ste si mohli plne užívať zimné dobrodružstvá.

Správna ochrana záhrady nie je len o estetickej stránke, ale aj o bezpečnosti a ochrane majetku počas vykonávania prác v zimnom období, ale aj pre prípad poškodenia majetku napr. spadnutím stromu z dôvodu preťaženia snehom. Preto, ak sa chystáte zazimovať vašu záhradku, no napriek tomu plánujete tráviť viac času vonku, nezabudnite na opatrenia prevencie úrazov so správnym poistením.