Systémy skladovania energie v batériách

Systémy skladovania energie v batériách (BESS) sú v dnešnej dobe nevyhnutnosťou a umožňujú nám skladovať energiu z obnoviteľných zdrojov na použitie v čase, keď je jej výroba nízka.

15.9.2024

Obnoviteľné zdroje energie (ako napr. slnečná, veterná a vodná) sa menia v závislosti od počasia a prírodných cyklov. Aby sa zabezpečili stabilné dodávky energie, je nutné túto energiu uskladniť. Jedným z riešení je napríklad systém BESS, ktorý ukladá prebytočnú energiu, keď je výroba vysoká, a uvoľňujú ju, keď je dopyt vysoký alebo výroba nízka. Týmto sa stabilizuje distribučná sieť a maximalizuje sa využívanie obnoviteľných zdrojov energie.

Riziká a výzvy BESS

Systém skladovania energie v BESS predstavuje napriek svojim výhodám taktiež isté riziko a to najmä ak sú v ňom použité lítium-iónové batérie. Batérie sú náchylné na vnútorné poškodenie pri vybití ale aj prebití. Znamená to, že veľkú úlohu hrá takzvaný manažment batérii, ktorý je implementovaný v každom takomto úložisku. Tento systém sleduje celý nabíjací a vybíjací cyklus a snaží sa ho optimalizovať. V prípade poruchy danú sériu článkov odpojí a pošle hlásenie o poruche na dispečing. Poškodenie batérie môže mať rôzne dôsledky od zvýšeného zahrievania cez požiar až po výbuch s vážnymi následkami. V Poľsku pri požiari batérii v suteréne budovy došlo k výbuchu pričom bolo zranených niekoľko hasičov a žiaľ dvaja svojim zraneniam aj podľahli. Ako už bolo spomenuté, jednou z hlavných výziev pri riadení BESS je možnosť vzniku požiarov lítium-iónových batérií, ktoré sa ťažko hasia a požiar sa môže rýchlo rozšíriť. Práve tu vstupuje do hry poisťovňa Colonnade, ktorá využíva svoje skúsenosti a znalosti na zníženie týchto rizík a zvýšenie bezpečnosti systémov skladovania energie, uviedol Miloš Žernovič, riaditeľ odboru rizikoservisu v Colonnade na Slovensku.

U nás v poisťovni Colonnade, ktorá má svoje pobočky v šiestich európskych krajinách, riešime tieto výzvy prostredníctvom zdieľania odborných znalostí v rámci tzv. communities, aby sme zabezpečili implementáciu a zlepšenie najlepších postupov v oblasti bezpečnosti BESS.

Colonnade zakladá svoje bezpečnostné protokoly na osvedčených normách, ako sú napríklad smernice FM Global Data Sheet 5-33 z roku 2024 (FM Global Data Sheets for Property Loss Prevention for Lithium-Ion Battery Energy Storage Systems) a normy NFPA 855 (Standard for the Installation of Stationary Energy Storage Systems).


Kľúčové bezpečnostné odporúčania od nás:

  1. Umiestnenie a odstupová vzdialenosť: Kontajnery BESS by mali byť umiestnené mimo budov, minimálne 15 metrov od akýchkoľvek stavieb, v primeranej vzdialenosti od seba a s voľným prístupom. Primeraná vzdialenosť znamená taká, aby hasiči pri zásahu mohli účinne chladiť kontajner s batériami.
  2. Detekčné systémy: Inštalácia komplexných systémov detekcie plynov vznikajúcich pred vznikom požiaru je kriticky dôležitá. Len včasnou detekciou vieme predísť vážnejším škodám.
  3. Stabilné hasiace zariadenia: Každý kontajner by mal byť vybavený stabilným hasiacim zariadením prispôsobeným konkrétnemu typu použitej batérie.
  4. Údržba: Pravidelná údržba celej technickej infraštruktúry BESS je nevyhnutná.