Čo môže byť v batožine do lietadla? Praktické tipy, ako sa zbaliť

Pripravujete sa na cestu lietadlom kvôli práci, oddychu alebo rodine? Nech je to z akýchkoľvek dôvodov, určite si stále kladiete tie isté otázky – čo je povolené vziať so sebou do lietadla?

22. 4. 2024

Správne pobalená batožina je kľúčová pre bezproblémovú cestu, ale aj samotný pobyt v krajine, do ktorej letíte. V tomto článku vám poskytneme ucelený prehľad toho, čo je povolené a odporúčané mať so sebou na palube, ale aj dôležité pravidlá týkajúce sa veľkosti a obsahu príručnej batožiny.  

Príručná batožina je tá, ktorú máte počas celého letu pri sebe a vo väčšine prípadov ju ukladáte nad sedadlo do vyhradeného priestoru. Pred odletom je dôležité naštudovať si rozmery batožiny leteckej spoločnosti, ktorou plánujete letieť.

Vo väčšine prípadov ide o 55 x 40 x 20 cm – veľkosti sa líšia iba o pár centimetrov, avšak aj tie môžu pri kontrole zavážiť, preto rozmery dodržujte, aby ste nemuseli na letisku platiť zbytočné poplatky.

Rozmery príručných batožín často využívaných leteckých spoločností

  • Ryanair: 55 x 40 x 20 cm – môže to byť kufor do 10 kg. Okrem tejto batožiny si môžete vziať aj menšiu tašku či kabelku v rozmere 35 x 20 x 20 cm.
  • Wizz Air: jeden cestujúci si môže vziať jednu batožinu – menšiu 42 x 32 x 25 cm alebo veľkú 56 x 45 x 25 cm.
  • Laudamotion: 55 x 40 x 20 cm s hmotnosťou do 10 kg.

Čo je a čo nie je povolené v príručnej batožine

Ak sa chcete vyhnúť zabaveniu alebo zdržaniu sa na kontrole, pamätajte, že so sebou do lietadla si nesmiete vziať:

  • Ostré predmety: nože, nožnice a iné ostré predmety sú zakázané. Tieto predmety by mali byť umiestnené v podpalubnej batožine.
  • Kvapaliny: všetky tekuté produkty (krémy, oleje, zubné pasty, gély, nápoje) je nutné mať v priehľadnom plastovom obale, pričom jedno balenie môže mať objem maximálne 100 ml. Dokopy v jednej batožine môže byť najviac 1 liter. Výnimka v prípade kvapalín platí pri cestovaní s deťmi. Na palubu do lietadla je povolené zobrať aj tekutú stravu – mlieko, čaj, vodu, avšak iba toľké množstvo, ktoré bábätko spotrebuje počas letu.

TIP: Ideálne je kúpiť si cestovné fľaštičky, ktoré sú množstvom prispôsobené cestovaniu lietadlom. Svoje obľúbené produkty tak môžete jednoducho preliať do nádobiek a bez obáv prejsť kontrolou na letisku.

  • Nebezpečné látky: výbušniny a zápalné látky sú zakázané. Medzi nich sa však neradí zapaľovač, ten si môžete vziať, avšak iba jeden kus a je potrebné ho mať pri sebe vo vrecku.

Lieky v príručnej batožine

Lieky sú povolené, avšak ideálne ak ich máte zabalené v originálnom balení, resp. s potvrdením od lekára. Tekuté lieky sú na palube povolené aj vo väčšom množstve ako je 100 ml. Ak sa chcete vyhnúť zbytočným opletačkám na letisku, vybavte si u svojho lekára potvrdenie o užívaní liekov, ktoré máte pri sebe a povedzte o tom leteckej spoločnosti.

Na čo by ste nemali zabudnúť

  • Doklady totožnosti: občiansky preukaz je nevyhnutný pre identifikáciu na letisku. Pred tým, ako vycestujete, uistite sa, že je a bude platný počas celého vášho pobytu. Ak odlietate do krajiny, kde je potrebný pas, skontrolujte aj ten, pretože niektoré v zmysle miestnej legislatívy vyžadujú, aby platnosť nekončila skôr ako o 3 – 6 mesiacov. Nezabudnite si preštudovať podmienky pre povolenie vstupu do cudzej krajiny.
  • Pohodlné oblečenie: toho nie je nikdy dosť. Vziať si môžete aj ďalšie vrstvy oblečenia, pretože na palube sa môže meniť teplota.
  • Jedlo a pitie: vodu si môžete zakúpiť až po kontrole, pretože ide o kvapalinu. V priestoroch Duty Free zóny si môžete spokojne zadovážiť aj veľkú dvojlitrovú fľašu. Na viacerých letiskách sú tiež fontánky na pitie, kde si môžete vodu „načapovať“ zadarmo do vami zabalenej prázdnej fľašky.
  • Cestovné poistenie: vám  môže pomôcť v prípade choroby a úrazu v zahraničí. Cestovné poistenie od Colonnade je možné vyklikať za pár minút online. Poistením sú kryté náklady na liečbu, asistenčné služby, batožina, domácnosť počas cesty či krádež finančnej hotovosti.

Dodržiavanie pravidiel môže viesť k organizovanejšej a bezpečnejšej ceste. Vyhnete sa tak zdržaniu na letisku a predídete komplikáciám, ktoré z nevedomosti môžu nastať, preto si pred letom naštudujte informácie poskytnuté leteckou spoločnosťou, aby ste nezostali prekvapení.