Ako je poistená naša bytovka – časť 2

V predchádzajúcej časti sme sa spoločne pozreli na to, ako sa poisťujú byty a bytové domy. Teraz sa pozrieme na fakty, o ktorých by mali vedieť vlastníci, správcovia a sprostredkovatelia poistenia.

28.10.2021

V predchádzajúcej časti sme sa spoločne pozreli na to, ako sa poisťujú byty a bytové domy, čo považujeme za bytový dom a na aké riziká si dať pozor. Teraz sa pozrieme na fakty, o ktorých by mali vedieť vlastníci, správcovia a sprostredkovatelia poistenia – a aj na reálne ukážky toho, čo sa môže stať.

Ako je to s poistnou sumou?

Odporúčanie pre správcov alebo jednotlivé Spoločenstvá bytových domov je, aby sa aspoň raz za 3 až 5 rokov skontrolovala poistná suma domu, či zodpovedá aktuálnym cenám, resp. rastu cien stavebných materiálov a stavebných prác.

V tejto frekvencii tiež odporúčame preveriť rozsah krytia, či je bytový dom krytý na všetky možné hroziace riziká. Ak sa poistná suma po niekoľkých rokoch nezaktualizuje, hrozí podpoistenie, čo môže pri veľkých škodách vznikajúcich pri požiari existenčne ohroziť postihnutých vlastníkov jednotlivých bytov – poistné plnenie môže byť v takom prípade krátené a nebudeme vám môcť poskytnúť dostatočnú náhradu škody.

Ako to chodí v skutočnosti

Zo skúseností našich likvidátorov si rozoberieme niektoré príklady škôd z jednotlivých rizík:

Požiar je jeden z najzávažnejších rizík čo sa týka rozsahu a výšky plnenia a jeho účinky sú často fatálne. Sprevádza ho často zničenie bytov, zadymenie aj spoločných priestorov, fasády.

Odborníci na požiarnu bezpečnosť stavieb hovoria, že požiare v dnešných domoch sú úplne iné ako bývali v minulosti. Staviame totiž väčšie domy s otvorenými priestormi a používame viac syntetických materiálov, ktoré lepšie horia. Napriek tomu, že protipožiarne opatrenia sú prísnejšie a stavebné materiály modernejšie, mnohé požiare sa dnes šíria omnoho rýchlejšie ako pred niekoľkými desiatkami rokov. Porovnania ukazujú, že kým pred 50 rokmi trvalo rozvinutie plného požiaru v budove približne 15 minút, pred 25 rokmi sa vinou množstva plastových predmetov tento čas skrátil na 5 minút a v súčasnosti sú to už len 3 minúty.

Najčastejšie príčiny požiaru

Príčiny požiaru sú skutočne rôzne a často vyplývajú z nášho životného štýlu a potrieb či aktuálneho ročného obdobia. Najviac sa stretávame s týmito:

  • Nabíjanie notebooku – došlo k skratu, zadymeniu spoločných priestorov a fasády
  • Mačka zhodila horiacu sviečku v obývačke – škoda cca 14 000 EUR
  • Požiar adventného venca – škoda 70 000 EUR
  • Požiar zo sviečky v byte – škoda 80 000 EUR
  • Skraty elektroinštalácie, výbuch nabíjačiek, mobilov

Raritné, ale...

Pred tými najčastejšími príčinami sa do istej miery vieme chrániť – určite nám skôr napadne, že varnú kanvicu máme pred odchodom z bytu vytiahnuť zo zásuvky, aj že by sme nemali nechávať horiace sviečky bez dozoru. Poistenie však slúži najmä v prípadoch, kedy by nám ani nenapadlo, že sa také niečo môže stať.

Určite vám doteraz ani nenapadlo, že rašelina v kvetináči na balkóne sa môže samovznietiť. Kvôli tomu zhorel plastový kvetináč a následne obhorela fasáda domu. K riešeniu sme však vďaka kvalitnej poistnej ochrane mohli dopomôcť aj my.

Čo však iné riziká? Pozrieme sa na ne v ďalšej časti.